Sobotní setkání Výletů za Vědou
Čeká nás sobota plná vědy a seznamování se s dalšími lidmi! Akce je pořádána jak pro středoškoláky, které zajímají přírodní vědy, tak pro ty, kteří by chtěli zjistit, co je pro ostatní na přírodních vědách tak přitažlivého. Kromě přednášek od studentů Cambridge a Oxfordu pro Vás máme připravený i interaktivnější program, v jehož průběhu budete mít možnost seznámit se se spoustou zajímavých lidí:)
Seznam přednášek
💜Proč jsou předpovědi počasí tak strašné? Jak můžeme “předpovídat budoucnost” na základě toho, co známe? Proč můžeme předpovědět pozice planet na mnoho let dopředu, zatímco počasí za dva týdny nikoliv? (přednáší Ríša Veselý, University of Cambridge)
💜 Proč vám ve škole lžou a proč je dobře, že vám lžou? Co je to “pravda” ve vědě? V této přednášce se podíváme na “základní myšlenky” filosofie vědy. Položíme si otázky jako “v čem se věda liší od řeckých bájí”? Vždyť obojí “vysvětluje” to, co vidíme kolem sebe. Jak poznáte blábol od vědecké teorie? Může být nějaká vědecká teorie správně? (přednáší Ríša Veselý, University of Cambridge)
💜 Jak “fungují” barvy? Proč není v duze růžová nebo hnědá? Jak můžete vidět na monitoru všechny možné barvy, i když v něm jsou světla pouze tří různých barev? A jak to souvisí s touto optickou iluzí. (přednáší Ríša Veselý, University of Cambridge)
💜Jak světlo interaguje se světem kolem nás a jak to můžeme využít? Proč je svět kolem nás barevný? Jak funguje lidské vidění? Jak lidí využívají jiné než viditelné světlo ke zkoumání vědeckých problémů? (přednáší Tatiana Niemirovich, UOCHB)
💜 Fraktály a jejich dimenze. Povídání o fraktálech, aneb co mají společného norské fjordy a brokolice? Podíváme se na to, co vlastně jsou fraktály a jak je lze popsat matematicky, zabrousíme i do teorie míry a pokusíme se nalézt odpovědi na otázky, jak změřit zdánlivě neměřitelné. (přednáší Kateřina Panešová, University of Oxford)
💜 Jak se věda nedělá? Proč jsme podle vědy podivní? Opravdu potřebujeme 8 objetí denně? Kde se vzal náš “plazí mozek”? (přednáší Sylvie Majorová, University of Cambridge)
💜 Buněčné zemědělství (přednáší “Tyrkys” Jiří Janoušek, vedoucí výzkumu Bene Meat Technologies a.s.)
💜 Léky a drogy kolem nás (přednáší Vít Turčín, VŠCHT)
💜 Jak spravit Newtonovy zákony? Zajímá vás, co je špatně se zákony mechaniky? Chcete vědět, co je to absolutní prostor a absolutní čas a proč je filosofové nemají rádi? V této přednášce probereme základní otázky z filosofie prostoročasu: ukážeme si, jak složité je správně zformulovat klasickou mechaniku, přestože známe její zákony už ze střední školy; dozvíme se, proč se to Newtonovi nepodařilo a jak s tím souvisí symetrie; a nakonec a zabrousíme do sporu S. Clarka a G. W. Leibnize o Bohu a tak podobně… (přednáší Matěj Krátký, University of Oxford)
Program